Polskojęzyczna blogosfera umacnia się

Polskojęzyczna blogosfera umacnia się

 

Największe platformy przyciągają coraz więcej użytkowników, liczba czytających posty jest jeszcze większa.

Na pierwsze miejsce awansował Onet, stając się największą platformą blogową w kraju. Nisko plasuje się obecnie Blox.pl Agory mający wielu prestiżowych blogerów, z którymi dzieli się dochodami z reklam.

Blogi eksperckie, prezentujące specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny, rozwinęły się w bardzo dynamicznym tempie. Dzisiaj jest ich ponad setka, nie licząc blogów politycznych, aktywnie włączających się w debaty z opozycją. Stanowią silną grupę opiniotwórczą, z którą muszą się liczyć nie tylko politycy i biznesmeni ale także tradycyjne media.

Jako przykład można podać Antymatrix  poruszający wiele aktualnych tematów jak globalizacja, społeczeństwo i technika, komunikacja społeczna, sieci społeczne i teleinformatyczne, kultura cyberprzestrzeni czy nowe media. Prowadzi go publicysta, wykładowca i dziennikarz tygodnika Polityka, mający na koncie kilka publikacji jak Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności czy Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci.

Zupełnie odmiennym przykładem jest Sprawny Marketing.pl tworzący społeczność wokół idei marketingu internetowego, autorzy postawili sobie za zadanie dzielenia się wiedzą, udostępniania narzędzi i szkolenia zainteresowanych. Znajdziemy tam wiele specjalistycznych artykułów, najnowsze wiadomości, forum, szkolenia z zakresu Google Adwords, Website Optimizer, SEO i Pozycjonowania.

Jak wynika z przeprowadzanych badań około 40% korzystających z Internetu Polaków czyta blogi, jesteśmy pod tym względem gorsi od Francuzów ale lepsi od Amerykanów, na tym samym poziomie znajdują się Anglicy. Można to tłumaczyć naszą narodową skłonnością do wyrażania własnego zdania (które mamy na każdy temat) i narzekania, do czego blogi nadają się znakomicie. Z drugiej strony są odskocznią dla ludzi bardzo młodych, postrzegających media tradycyjne jako część grupy rządowej.

Można się spodziewać tendencji, zgodnie z którą podczas kolejnych wyborów większość polityków będzie posiadała własne blogi, jako wspaniały sposób komunikacji z wyborcami. Coraz częściej mówi się o nich jako piątej władzy, nadal dodając „prawie”.


Tagi: , , , , , , ,

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *