Polska blogosfera pod lupą

Polska blogosfera pod lupą

 

Wzrastająca popularność tej formy komunikacji sprawiły, że stała się ona sferą zainteresowania wszystkich badających media internetowe. Najważniejsze pytania dotyczą jej wyglądu, najbardziej prestiżowych blogów, tematów skupiających największą liczbę autorów.

Nie jest prawdą stwierdzenie opuszczenia blogosfery po pojawieniu się portali społecznościowych, prowadzenie dyskusji np. na Facebooku nie wyklucza istnienia innej formy rozmów.

Blogi są połączone pomiędzy sobą kilkoma linkami, najczęściej jest ich od 6 do 8, a prestiż każdego zależy od liczby rekomendacji czyli linków przychodzących. Dodają je najczęściej blogerzy z tej samej kategorii tematycznej. Najwięcej linków prowadzi do tematów poświęconych rozrywce i kulturze, blogów kulinarnych i atrakcyjnych pamiętników codzienności. Dużą popularnością cieszą się dyskusje polityczne, nowe technologie, moda, finanse, marketing, podróże.

Zwarte społeczności tworzą grupy skupione w blogach politycznych, takich jak Onet.pl czy Salon24 oraz związane z tematyką literacką. Blogi literackie wspierają wydawnictwa, są one gęsto połączone ze sobą. Autorzy zamieszczają na nich recenzje, streszczenia książek, scenariusze i dzienniki literackie.

Marketing i nowe technologie przeniosły się z blogów tematycznych na portale społecznościowe, autorzy muszą wykazać się dużą kreatywnością i cierpliwością aby z powrotem przyciągnąć zainteresowanych.

Blogi finansowe mają wysoki stopień specjalizacji, kluczowe prowadzą osoby zawodowo zajmujące się finansami oraz wyspecjalizowani amatorzy np. blogi mBanku czy BZ WBK. Skupiają się wokół platform Blogbank.pl, blogspot.com i blogów prywatnych.

Salon24 i Polityka.pl są najbardziej aktywnymi i świadomymi społecznościami zainteresowanymi polityką, autorzy znają się wzajemnie i prowadzą dynamiczne dyskusje. Muszą się z nimi liczyć tradycyjne media i coraz częściej są obecne w prasie czy telewizji.

Ogólnie dostrzegalna jest tendencja do zamykania się społeczności wokół określonych tematów. Można wyróżnić mikrospołeczności skupione wokół polityki, kultury, kuchni, finansów i innych. Najbardziej skłócona jest tradycyjnie polityka, związane z nią blogi występują na wielu platformach nie połączonych ze sobą. Podobnie autorzy blogów kulinarnych podzieleni są na amatorów i profesjonalistów.


Tagi: , , , , ,

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *